بازی خطرناک گوایدو و شمشیر دولبه حمایت از او

خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خود را رئیس جمهور خوانده است. کشورهای بسیاری از جمله آلمان، از او حمایت می نمایند. مدیر بخش آمریکای لاتین دویچه وله می گوید گوایدو وارد بازی بسیار خطرناکی شده است.

بازی خطرناک گوایدو و شمشیر دولبه حمایت از او

به گزارش خبرنگاران، اوتا توفرن، مدیر بخش آمریکای لاتین دویچه وله معتقد است که امروزه در فقیرترین کشورهای ثروتمند جهان همه چیز ممکن است: سقوط یک دیوار دیگر، یک بهار عربی دیگر با تمام پیغامدهای شناخته شده آن، به راه افتادن یک حمام خون یا بازداشت رئیس جوان و با شهامت مجلس ونزوئلا، سرانجام تجمعات اعتراضی و بازگشت به وضعیت رنج آور ماه های گذشته.

رئیس مجلس ونزوئلا، خوان گوایدو، در مدت چند هفته تغییری در حال و هوایی این کشور ایجاد نموده که تقریبأ هیچکس انتظار آن را نداشت. او به مجلس ونزوئلا که در ساختار حکومت چاوزی این کشور به حاشیه رانده شده بود، جان تازه ای بخشیده است و پیروز شده نیروهای اپوزیسیون را همراه خود کند.

وزیر خارجه آلمان در مصاحبه ای اختصاصی با دویچه وله بیان کرد برلین از خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا که خود را رئیس جمهور موقت این کشور معرفی نموده، پشتیبانی می نماید. هایکو ماس تاکید نمود: ما از گوایدو حمایت می کنیم زیرا با به رسمیت شناختن انتخاب دوباره مادورو مشکل جدی داریم.

ماس اضافه کرد، موارد نامطلوب زیادی در انتخابات ونزوئلا رخ داد و نمی توان از انتخابات کاملاً دموکراتیک سخن گفت. این گفت وگو در اتاق شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک صورت گرفت. دوره عضویت دو ساله آلمان در این شورا به تازگی شروع شده است.

اوتا توفرن می گوید حال در ونزوئلا حتی مردم محله های فقیر و سنتی که به آرمان های چاوز ایمان دارند، حامی گوایدو هستند.

به عقیده خانم توفرن، گوایدو که پیشتر به عنوان رهبر جنبش دانشجویی جهت گفت وگو با جناح رقیب را شروع نموده بود، می تواند مرد مناسبی برای تغییر در ونزوئلا باشد.

او می گوید: از همه مهمتر بر اساس قانون اساسی ونزوئلا -حداقل به طور موقت- رئیس مجلس می تواند رهبر مشروع دولت گذار در این کشور باشد. رئیس جمهور رسمی مادورو که ژانویه سال 2019 دومین دور ریاست جمهوری خود را شروع نموده، تمام مشروعیت خود را از پیروزی در شبه انتخاباتی دارد که در تضاد با اصول دموکراسی برگزار گردید.

با این حال، گوایدو دست به اقدامی بسیار خطرناکی زده است. حمایت آشکار ایالات متحده از او هم می تواند به یک شمشیر دو لبه تبدیل گردد.

توفرن می گوید آمریکا بی تردید وزنه بسیار سنگینی در آمریکای لاتین است، اما گذشته این کشور به دلیل مداخلات سیاسی در کشورهای آمریکای لاتین هنوز فراموش نشده است.

هر گونه کمکی از سوی ایالات متحده آمریکا توجیه جدیدی به دست تندروهای حکومت مادورو می دهد که تمام بدبختی های ونزوئلا را به جنگ اقتصادی که آمریکا علیه این کشور راه انداخته، نسبت دهند.

به نظر می رسد گوایدو اقدام خود را با دولت ایالات متحده هماهنگ نموده است، چون تنها چند دقیقه بعد از پخش سخنرانی او، رئیس جمهور آمریکا با انتشار پیغامی در توئیتر ریاست جمهوری او به رسمیت شناخت. این پیغام وضعیت آشفته ونزوئلا را بهتر نکرد.

هرچند اکثر کشورهای آمریکای لاتین، کانادا و دبیر کل سازمان کشورهای آمریکایی تقریباً با همان سرعت گوایدو را به رسمیت شناختند، اما هنوز یک وزنه سنگین در این بازی باقی مانده است: مکزیک.

رئیس جمهور پوپولیست و چپ گرای مکزیک هنوز مادورو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا قبول دارد. از همه مهم تر چین و روسیه هستند که بقای حکومت مادورو بسته به حمایت آنهاست. برای هر دو، ونزوئلا یک پل راهبردی استراتژیک در آمریکای لاتین است تا نفوذ ژئوپلیتیکی خود را در این قاره گسترش دهند.

روسیه و چین هر دو سال هاست که از دولت کاراکاس با وام های سخاوتمندانه حمایت اقتصادی می نمایند، که البته منابع سرشار نفت ونزوئلا تضمین نماینده بازپرداخت آنهاست. روسیه چندی پیش برای برگزاری یک مانور نظامی در ونزوئلا شماری از جت های جنگی خود را به این کشور فرستاد.

بدین سان روزهای پیش رو روزهایی سرنوشت ساز برای ونزوئلاست. اگر آمریکا فراتر از حمایت زبانی، پشت صحنه با چین مذاکره کند یا حتی وارد مذاکره گردد، این امید وجود دارد که راه حلی مسالمت آمیز برای بحران سیاسی ونزوئلا پیدا گردد؛ که البته احتمال آن اندک است.

بنابراین، در روزهای پیش رو همه چیز بستگی به این دارد که حامیان چماق به دست و سرویس های اطلاعات مخفی ونزوئلا چه رفتاری در پیش گیرند. موضع گیری ژنرال های ارتش احتیاج بسیار مهم است.

وزیر دفاع ونزوئلا هنوز در انظار عموم ظاهر نشده و تنها با انتشار پیغامی در توئیتر گفته است که سربازان ونزوئلا نه از یک رئیس جمهور خود خوانده، بلکه از قانون اساسی و استقلال حاکمیت کشور دفاع می نمایند؛ این پیغام را نمی توان حمایت از مادورو دانست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بازی خطرناک گوایدو و شمشیر دولبه حمایت از او" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی خطرناک گوایدو و شمشیر دولبه حمایت از او"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید