تسهیلات ویژه به ایده های دریایی داده می گردد، ایده باید هم علمی باشد و توجیه اقتصادی داشته باشد

به گزارش وبلاگ فناوری، کشورها اصول توسعه خود را بر استفاده از ظرفیت های منطقه ای و بومی خود بنا می نمایند و یا گاهی ظرفیت پردازی می نمایند که قطعا اگر از ظرفیت های بومی استفاده گردد، هزینه های آن به مراتب کمتر خواهد بود چرا که مبتنی بر ظرفیت های منطقه است. ایران با داشتن 5800 کیلومتر طول نوار ساحلی و قرار دریافت در کنار دو آبراه استراتژیک دنیا یک کشور دریایی محسوب می گردد و مانند بسیاری دیگر از کشورها مثل هلند، ژاپن و چین می تواند از این مزیت و موهبت برای توسعه ملی استفاده کند.

تسهیلات ویژه به ایده های دریایی داده می گردد، ایده باید هم علمی باشد و توجیه اقتصادی داشته باشد

مدیر پارک علم و فناوری استان هرمزگان در گفت وگو با وبلاگ فناوری، با تاکید بر دریایی بودن ایران و بیان اینکه قطعا جای توسعه فناوری و انتقال فناوری در پارک های علم وفناوری است توضیح داد: پارک های علم و فناوری همیشه پل ارتباطی خوبی بین دانشگاه و صنعت بوده اند یعنی فارغ التحصیلان دانشگاهی در این پارک ها ایده های خودشان را به محصول تبدیل می نمایند و پارک ها با دادن تسهیلات و امکاتی که در اختیارشان می گذارد از این ها حمایت می نمایند تا افراد بتوانند این محصولات را به جامعه معرفی نمایند که البته دولت ها همواره در همه جای جهان این ریسک رو متقبل می شوند.

برنامه پارک علم و فناوری دریامحور است

مدیر پارک علم و فناوری هرمزگان بیان نمود: از آنجایی که ما در استان هرمزگان زندگی می کنیم و در این استان قرار است کار فناوری و توسعه را انجام دهیم، چندین سال است که به فکر فعالیت در حوزه دریا هستیم.

وی توضیح داد: تقریبا یک سال پیش ما مرکز رشدی را تحت عنوان مرکز رشد فناوری های دریایی تاسیس کردیم که این مرکز رشد چندین ضلع دارد که هر ضلع چند حوزه تخصصی را در برمی گیرد. یک ضلع آن به صنایع دریایی و کشتی سازی که به هر حال شامل تمام موارد مربوط به ساخت کشتی می گردد. یک حوزه مربوط می گردد به حوزه آبزی پروری و پرورش جلبک و یک حوزه هم کشاورزی مبتنی بر آب شور هست که باز به دریا مربوط می گردد و می توان از آن استفاده کرد.

علی فتی با بیان اینکه این مرکز رشد در مرحله تفاهم نامه با ارگان ها و سازمان های دریایی که با همکاری دارند واقع شده است، گفت: از جمله این ارگان ها پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس، سازمان بنادر و دریانوردی و نیز کشتی سازی بندرعباس که پیگیر اختصاص فضا به این مجموعه هستیم و خوشبختانه تا کنون به نظر می آید که 15 شرکت هم در این حوزده داشته باشیم که به طور فعال دارند کار می نمایند.

این مسئول ادامه داد: این مرکز رشد از اولویت های ما است که باید با همکاری شرکای پارک که به هر حال در این نقش درگیر هستند این کار را انجام دهیم تا بتوانیم یک اکوسیستم خوب را برای سرمایه گذاری و حضور شرکت های دانش بنیان ایجاد کنیم.

در پارک علم و فناوری اولویت اصلی ما دریا است

مدیر پارک علم و فناوری هرمزگان با بیان اینکه در این پارک، اولویت اصلی ما دریا است اعلام کرد: دریا مزیت ما است و این مقوله ای است که ما آن را ثابت نموده ایم.

وی ادامه داد: با حضور شرکت های مختلفی از پارک که خوشبختانه همگی در توسعه فناوری های دریا موفق بوده اند مانند توسعه کشت جلبک که الان در سیریک شرکت های ما دارند این کار را انجام می دهند و در قشم که پرورش خرچنگ برای صادرات را انجام می دهند، استخراج داروهای مختلف از جلبک و مواد دریایی و نیز ساخت صابون هایی که اساس آن ها محصولات دریایی مانند جلبک و یا این ها هستند.

فتی با بیان اینکه این ها همه نشان می دهد که پارک نگاه ویژه ای به حوزه دریا دارد اظهار کرد: در پارک هر شرکت، مجموعه یا هر کسی با یک ایده جدید در حوزه دریایی بیاید خارج از برنامه های پارک، حمایت ویژه ای از آن انجام می دهیم و حاضر هستیم تسهیلات ویژه و بیشتری در اختیارش قرار دهیم که بتواند برنامه خودش را جلو ببرد. که البته به طور خاص جزایر برای ما خیلی مهم است مثل جزیره هرمز که منطقه بکری هست و موقعیت خیلی خوبی دارد. از این رو در جزایر مختلف ما خیلی راغب به این کار هستیم.

تسهیلات و خدمات پارک علم و فناوری

فتی با بیان اینکه در کشورهای مختلف پارک های علم و فناوری با کمک دولت ها ایجاد گردیده و در ایران نیز چنین است گفت: دولت و نظام، اصل را بر این بنا گذاشته اند که فارغ التحصیلان دانشگاهی، آن هایی که واقعا ایده دارند، کسانی که می خواهند باعث تفاوت شوند و کسانی که می خواهند مشکل مردم را حل نمایند، ایده بدهند و زحمت مردم را کم نمایند؛ این ها را دولت حمایت کند. حالا در چه زیرساختی؟ زیرساختی به نام پارک علم و فناوری.

مدیر پارک علم و فناوری هرمزگان در خصوص نحوه جذب این پارک توضیح داد: در این پارک هر کسی که با یک ایده جدید وارد گردد ابتدا یک جلسه داوری برای او می گذاریم که طرحش را داوری کنیم و اگر شاخص های مورد نظر ما که دو مورد است را داشت، جذب پارک می گردد.

وی در خصوص این دو شاخص ابراز کرد: یک اینکه طرح علمی باشد که البته منظور این نیست که مقاله ISI داشته باشد یعنی اینکه یک پایه علمی داشته باشد. مورد دوم اینکه طرح اقتصادی باشد، یعنی بتوان از آن پول درآورد یعنی بتواند مشکلی را حل نماید و بتواند اشتغال ایجاد کند و مهم تر از همه بتواند باعث رونق کسب وکار گردد. چنین طرحی را ما در پارک می پذیریم.

فتی با بیان اینکه وقتی طرح پذیرفته شد دو دوره وجود دارد اضافه نمود: طرح دوره پیش رشد و رشد را طی نموده و آن ایده و طرح به سمت تبدیل شدن به شرکت حرکت می نماید.

وی ادامه داد: در یک ایده افرادی دور هم جمع می شوند و کار تیمی انجام می دهند و بعدها و بعد از آن وارد دوره رشد می شوند. یک جلسه دفاع گذاشته گردیده و طرح وارد دوره رشد می گردد.

مدیر پارک علم و فناوری هرمزگان در خصوص دوره رشد توضیح داد: در دوره رشد تا سقف 70 میلیون تومان با بهره 4 درصد که 2 الی 3 سال و نیم تنفس و بعد از آن بازپرداخت 36 ماهه را در اختیار شرکت هایمان قرار می دهیم تا خیال شرکت ها از این بابت راحت باشد و دغدغه ای نداشته باشند.

فتی گفت: پارک تا دو سال اصلا سراغ شرکتی نمی رود که تسهیلات را پس بگیرد، فقط به آن ها تسهیلات می دهد که به طرح و ایده شان بپردازد که البته این اولویت پارک است. ضمانت نامه هایی که از افراد و یا فارغ اتحصیلان گرفته می گردد، ضمانت نامه های خیلی راحتی نسبت به سیستم بانکی کشور است تا بتوانیم تسهیلات را در اختیارشان بگذاریم.

وی اضافه نمود: یکی دیگر از امکاناتی که در اختیار افراد گذاشته می گردد دفتر کار برای آن ها است تا ماهیت شرکتی پیدا نمایند و کار تیمی را یاد بگیرند و یک ماهیت مستقل داشته باشند و نیز امکانات زیرساختی مختلف مثل اینترنت، سیستم کارپردازی، مسائل مربوط به نظافت و سیستم خنک نماینده و موارد دیگر که در اختیار شرکت ها قرار داده می گردد تا خیالشان بابت امکانات حوزه ادارای راحت باشد.

فتی در ادامه ابراز کرد: همچنین مشاوره ها و آموزش های مختلف نیز در اختیار آن ها قرار داده می گردد. پارک هر ماه یک دوره آموزشی دارد که در این دوره آموزشی از استادهای خیلی خوب آن حوزه دعوت می گردد که به پارک بیایند و تجربیات خودشان را در اختیار شرکت های ما بگذارند.

مدیر پارک علم و فناوری هرمزگان اعلام کرد: البته مهم تر از همه این است که پارک فضایی را فراهم نموده که تمام شرکت های دانش بنیان در آن فضا فعالیت نمایند یعنی اگر کسی ایده ای داشته باشد، همسایه او هم که دفتر دارد با یک ایده جدید آمده و امکان دارد که شرکت ها بتوانند مشکلات همدیگر را حل نمایند و در طی یک پروژه با هم همکاری نمایند.

وی با اشاره به مزیت های پارک مطرح نمود: یکی از مزیت های خیلی خوب پارک این است که همه در یک محیط جمع می شوند یعنی همه افرادی که در حوزه دانش بنیان هستند و ایده خوب دارند، آمده اند و جمع گردیده اند، در واقع قرار است که با همدیگر کار نمایند.

فتی با اشاره به یکی دیگر از مزایای پارک مطرح نمود: شرکت هایی را که پذیرفته گردیده اند، آن هایی که خوب فعالیت نموده اند و به محصول رسیده اند، پارک آن ها را در آن فعالیت دانش بنیان شان، معاف از مالیات می نماید یعنی دیگر احتیاجی نیست که دیگر مالیات پرداخت نمایند.

مدیر پارک علم و فناوری هرمزگان درباره خدمات دیگر این پارک توضیح داد: یکی دیگر از خدمات پارک، پروژه یابی برای شرکت ها است و اگر احتیاج به رایزنی با دستگاه های اجرایی و حتی عقد قرارداد داشته باشد پارک در این حوزه کمک می نماید.

فتی در ادامه اضافه نمود: خیلی از دستگاه های اجرایی به یک شرکتی که تازه تاسیس گردیده اعتماد نمی نمایند که پارک در این جا به نمایندگی از آن شرکت قرارداد می بندد و قرارداد رو به شرکت دانش بنیان واگذار می نماید.

مردم و مسئولین اتکا به تولیدات داخلی را جدی بگیرند

فتی با بیان اینکه مردم و مسئولان استان همان طور که مسئولان ارشد نظام شرکت های دانش بنیان و اتکا به تولیدات داخلی را جدی گرفته اند هم این امر را جدی بگیرند اظهار کرد: ما هم اعتقاد داریم که تولیدات شرکت های دانش بنیان باید استانداردسازی شوند، لذا تفاهم نامه ای را با سازمان استاندارد تنظیم نموده ایم که حتما این محصولات مورد اعتماد مردم باشد یعنی اگر کسی محصول دانش بنیان می خرد خیالش راحت باشد که این محصول استاندارد است و ویژگی های یک محصول خوب را دارد و بتواند به آن اعتماد کند.

مدیر پارک علم وفناوری هرمزگان اعلام کرد: این حق مردم است که در یک شرایط رقابتی، این شرکت ها وارد بازار شوند تا بتوانند فعالیت نمایند. آن توقع و انتظاری که از دستگاه های اجرایی و سازمان های استان می رود این است که از این خدمات و محصولات با دید حمایتی استفاده نمایند.

وی ادامه داد: یعنی اگر با یک شرکت دانش بنیان قرارداد بسته می گردد انگار که با شرکتی قرارداد بسته می گردد که فرزند خود ما در آن مدیرعامل است و خودش دارد اشتغال ایجاد می نماید و هیچ باری بر روی دولت نیست. با توجه به اینکه دولت محترم هم همواره بر اینتاکید دارد که باید کار برون سپاری و به بخش خصوصی واگذار گردد.

فتی در سرانجام با اظهار امیدواری که این اتفاق در عمل هم بیفتد گفت: کارها به بخش خصوصی و از همه مهم تر به جوان ها واگذار گردد. آن هایی که واقعا انگیزه دارند، آن هایی که واقعا می خواهند کار نمایند و با دست خالی آمده اند جلو و حالا احتیاج به حمایت دارند که بتوانند روی پای خودشان بایستند، یک شرکت ایجاد نمایند که کسب و کار ایجاد گردد و در نهایت امید و آرزو در مردم دمیده گردد.

گفت وگو از محمد محمدی، خبرنگار وبلاگ فناوری، منطقه خلیج فارس

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تسهیلات ویژه به ایده های دریایی داده می گردد، ایده باید هم علمی باشد و توجیه اقتصادی داشته باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسهیلات ویژه به ایده های دریایی داده می گردد، ایده باید هم علمی باشد و توجیه اقتصادی داشته باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید