تشخیص زودهنگام آلزایمر با آزمایش چشم

مطالعه اخیر پژوهشگران دانشگاه دوک ایالات متحده آمریکا نشان می دهد تفاوت های قابل توجهی در شبکیه بیماران مبتلا به آلزایمر و افراد عادی وجود دارد که تنها با یک آزمایش چشم می توان متوجه آن شد.

تشخیص زودهنگام آلزایمر با آزمایش چشم

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران آمریکایی اخیراً دریافته اند انجام آزمایش چشم می تواند سریع تر از دیگر آزمایشات بیماری آلزایمر افراد را پیش از ظهور علائم، تشخیص دهد.

در این مطالعه پژوهشگران دانشگاه دوک بر روی یک فناوری تصویربرداری غیرتهاجمی به نام آنژیوگرافی توموگرافی انسجام نوری(OCTA) متمرکز بودند. فناوری مذکور پزشکان را قادر می سازد تا به سرعت جریان خون را در مویرگ های کوچک پشت شبکیه آنالیز نمایند.

شبکیه داخلی ترین لایهٔ چشم است و شامل سلول های گیرندهٔ نور و نورون ها می گردد. این لایه بسیار نازک(قطری حدود 0.5 میلی متر) 75٪ مساحت کره چشم را می پوشاند. شبکیه لایه حساس به نور را تشکیل می دهد و با تبدیل جریان الکترومغناطیسی نور به پیغام عصبی و انتقال آن به وسیله عصب بینایی به لوب پس سری به مغز توانایی دیدن را می دهد.

شارون فکرت(Sharon Fekrat) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما رگ های خونی که در طول آزمایش منظم چشم دیده نمی شوند را اندازه گیری می کنیم. ما این کار را با فناوری غیرتهاجمی که تصاویری با رزولوشن بالا را از رگ های خونی بسیار کوچک در شبکیه در عرض چند دقیقه می گیرد، انجام می دهیم.

بیش از 200 فرد در این مطالعه مورد آنالیز قرار گرفتند و چشم همه با استفاده از دستگاه های جدید آنژیوگرافی توموگرافی انسجام نوری تصویربرداری شد. در این میان 133 فرد سالم، 39 نفر مبتلا به بیماری آلزایمر و 37 نفر مبتلا به اختلال شناختی خفیف(MCI) بودند. یکی از اهداف کلیدی این مطالعه شناسایی هر گونه دژنراسیون شبکیه ای است که می تواند به طور مستقیم با بیماری آلزایمر مرتبط باشد. اختلال شناختی خفیف(Mild Cognitive Impairment)، یک اختلال عصبی است که در افراد مسن رخ می دهد و شامل اختلالات شناختی همراه با اختلالات جزئی در فعالیت های روزمرهٔ زندگی می گردد؛ همچنین به عنوان زوال عقل اولیه و اختلال حافظهٔ منزوی شناخته شده است.

نتایج نشان داد به طور قابل توجهی چگالی لکه زرد و تراکم پرفیوژن افراد مبتلا به آلزایمر در مقایسه با افراد سالم و افراد مبتلا به اختلال شناختی خفیف کمتر بود.

لکهٔ زرد یا ماکولا(Macula) بخشی از شبکیه است که بیشترین حساسیت به نور را دارد و موجب دید مستقیم و واضح می گردد. لکه زرد برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی ضروری است.

فکرت در پایان اضافه کرد: این فناوری می تواند یک روش بسیار خوب در تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر و قبل از اینکه علائم این بیماری ظاهر شوند، باشد.

یافته های این مطالعه در مجله Ophthalmology Retina منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تشخیص زودهنگام آلزایمر با آزمایش چشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص زودهنگام آلزایمر با آزمایش چشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید