هایدلبرگ؛ قدیمی ترین و مهمترین دانشگاه آلمان

دانشگاه هایدلبرگ(Heidelberg University) قدیمی ترین و برجسته ترین دانشگاه آلمان و در زمرهٔ مشهورترین دانشگاه های جهان به شمار می آید.

هایدلبرگ؛ قدیمی ترین و مهمترین دانشگاه آلمان

به گزارش خبرنگاران و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه هایدلبرگ(Heidelberg University) به فرمان کنت روپرت اول در سال 1386 میلادی در آلمان تاسیس شد.

دانشکده پزشکی هایدلبرگ از بهترین دانشکده های پزشکی اروپا و دنیا به حساب می آید و سالانه مقالات بسیاری از این دانشگاه در مجلات معتبر دنیا به چاپ می رسد.

فلسفه، الهیات، حقوق و پزشکی اولین رشته هایی بودند که با تأسیس دانشگاه ارائه گردیدند.

پس از سال 2003 این دانشگاه متشکل از 12 دانشکده شد که به نوبه خود شامل چندین دپارتمان و اداره هستند.

دانشکده های این دانشگاه شامل موارد زیر است:

دانشکده علوم رفتاری و علوم فرهنگی

دانشکده علوم زیستی

دانشکده شیمی و علوم زمین

دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی

دانشکده حقوق

دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر

دانشکده پزشکی

دانشکده پزشکی در مانهایم

دانشکده زبانهای مدرن

دانشکده فلسفه و تاریخ

دانشکده فیزیک و نجوم

دانشکده الهیات

این دانشگاه دارای چندین موسسه و دو بیمارستان است و همچنین رصدخانه نیز دارد.

دانشگاه هایدلبرگ در سطح ملی و بین المللی همکاری های متعددی با مراکز گوناگون داشته است. به عنوان مثال با آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی اروپا،مرکز تحقیقات سرطان آلمان،موسسه ماکس پلانک برای نجوم، موسسه ماکس پلانک برای مقابله با قانون عمومی و حقوق بین الملل،موسسه ماکس پلانک برای تحقیقات پزشکی، موسسه ماکس پلانک برای فیزیک هسته ایهمکاری های علمی داشته است.

دانشگاه هایدلبرگ بیش از 15 هزار کارمند دانشگاهی را استخدام نموده است. تاکنون 673 نفر از خارج از کشور به پذیرش هیات علمی این دانشگاه درآمده اند.

هایدلبرگ مجموعا 20 هزار و 800 نفر دانشجو دارد که 5 هزار و 118 نفر از آن ها دانشجویان بین المللی هستند.

تعداد دانشجویان بین المللی مقطع دکتری نیز 1000 نفر است.

این دانشگاه تاکنون در رتبه بندی های گوناگون صندلی های بالایی را به خود اختصاص داده است.

در رتبه بندی دانشگاه های دنیا QS ، هایدلبرگ رتبه 64 را به خود اختصاص داده است.

سال تحصیلی در هایدلبرگ دو ترم است. در میان تمامی تحقیقات و اختراعات علمی که در این دانشگاه انجام شده است اختراع طیف بین و چراغ بونزن از برترین آن ها بوده است.

طیف سنجی به عنوان مطالعه برهمکنش بین نور و ماده نیز تعریف می شود. از لحاظ تاریخی طیف سنجی به شاخه ای از علم برمی شود که نور مرئی برای مطالعات نظری در ساختار ماده و آنالیزهای کیفی و کمی استفاده می شد.

چراغ بونزن یکی از ابزارهای آزمایشگاهی است که به عنوان منبع فراوری حرارت و انرژی گرمایی در آزمایشگاه ها استفاده می شود. این وسیله به افتخار روبرت بونزن شیمیدان آلمانی نامگذاری گردیده است.

اکتشاف عنصر سزیم و رادیوم از افتخارات دیگر دانشجویان این دانشگاه است.

هایدلبرگ امکانات ورزشی گوناگونی را نیز برای دانشجویان خود فراهم آورده است و رشته های ورزشی مختلفی را ارائه می دهد.

دانشجویان این دانشگاه روزنامه ای به نام ruprecht را منتشر می نمایند که یکی از بزرگترین روزنامه هایی است که توسط دانشجویان آلمان اداره می شود.

56 برنده جایزه نوبل با این دانشگاه در ارتباط بوده اند که از این تعداد 27 نفر فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده و 9 دانشمند در حین تدریس و تحقیق در دانشگاه برنده جایزه نوبل گردیده اند.

فارغ التحصیلان این دانشگاه بنیانگذاران و پیشگامان بزرگی در علم بوده اند. از بزرگان این دانشگاه می توان به دمیتری ایوانویچ مِندِلیف و آلفرد لوثار وگنر اشاره نمود.

دمیتری ایوانویچ مِندِلیف شیمی دان معروف اهل روسیه است. وی پایه گذار جدول تناوبی عناصر شیمیائی موسوم به جدول مندلیف است، وی بوسیله این جدول توانست وجود تعداد زیادی از عنصرهای کشف نگردیده را پیش بینی نماید.

آلفرد لوثار وگنر(Alfred Wegener) دانشمند، زمین شناس ، هواشناس آلمانی و ژئوفیزیکدان آلمانی است که شهرت اصلی وی بابت نظریه جابجایی قاره ها است که آن را در سال 1294 شمسی ارائه کرد.

از دیگر مشاهیر این دانشگاه که افتخار ما ایرانیان نیز محسوب می شود، پروفسور سیف الدین نجم آبادی، استاد برجسته ایران شناسیِ دانشگاه هایدلبرگ است که در سال 95 در سن 94 سالگی درگذشت. این استاد ایرانی خدمات ارزنده علمی را به فرهنگ، زبان و ادبیات فارسی و ایرانی از دوره های مختلف کرد. وی چندین اثر را به زبان آلمانی برگرداند که از جمله این آثار ارزنده می توان به قابوس نامه کیخسرو، سفرنامه ناصر خسرو و کلیله و دمنه اشاره نمود. وی در جمع آوری و شناسایی نسخ خطی ایرانی در دانشگاه هایدلبرگ زحمات فراوانی کشید و حاصل کوشش خود را به صورت یک کتاب جمع آوری کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هایدلبرگ؛ قدیمی ترین و مهمترین دانشگاه آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هایدلبرگ؛ قدیمی ترین و مهمترین دانشگاه آلمان"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید