پلنگ با حمله به گله ای در ایرانشهر 8 بز را تلف کرد

زاهدان- خبرنگاران- مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: یک قلاده پلنگ در منطقه سرایدان ابتر ایرانشهر در حاشیه رودخانه دامن به دامهای یکی از دامداران و عشایر منطقه حمله و هشت راس بز را تلف کرد.

پلنگ با حمله به گله ای در ایرانشهر 8 بز را تلف کرد

به گزارش دریافتی خبرنگاران از روابط عمومی حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان؛ وحید پورمردان با تشریح این حادثه اضافه نمود: کارشناسان محیط زیست شهرستان ایرانشهر پس از وصول گزارش به منطقه اعزام و زیستگاه، محل خسارت، تعداد دام های تلف شده و میزان خسارات وارده را آنالیز کردند.

وی گفت: با توجه به پراکنش پلنگ در قسمت هایی از منطقه بلوچستان و حضور دامدارها در زیستگاه های پلنگ، عدم مراقبت اصولی چوپان ها از گله بعضا موجب بروز حمله پلنگ به دام ها می گردد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اضافه نمود: سیستم غذایی پلنگ متنوع بوده از علف خواران کوچک جثه مانند خرگوش تا علف خواران بزرگ جثه از جمله قوچ و میش وحشی تغذیه می نماید و عواملی چون سرما، تخریب زیستگاها، کمبود آب و غذا و کاهش طمعه سبب شده که این حیوان از زیستگاه خود خارج و به محل سکونت انسانها نزدیک گردد و همین مساله متاسفانه باعث تعارض بین انسانها و پلنگ شده است.

وی گفت: استان سیستان و بلوچستان یکی از زیستگاه های پلنگ ایرانی محسوب می گردد و متاسفانه در این منطقه نیز مانند سایر زیستگاه ها برای حفظ بقاء خود با تهدیدات زیادی روبرو است.

پورمردان ادامه داد: هم اینک مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست استان از امن ترین زیستگاه های پلنگ ایرانی در مقایسه با مناطق آزاد به شمار می روند. این در حالی است که گونه پلنگ در بعضی از زیستگاه های آزاد استان نیز حضور داشته و موجب تعارض این گونه با دامداران در این مناطق شده است.

وی با ابراز تاسف از بروز اینگونه حوادث از دامداران و عشایر درخواست کرد از ورود به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست و زیستگاه های حساس مناطق استان خودداری نموده و مسائل حفاظتی از گله های دام را نیز رعایت نمایند.

** ارتفاعات حاشیه رودخانه دامن ایرانشهر یکی از زیستگاههای گونه نادر وکمیاب پلنگ ایرانی است.

گونه پلنگ Panthera pardus بزرگ جثه ترین گربه سان موجود از راسته گوشتخواران و خانواده گربه سانان است و در لیست سرخ IUCN به عنوان گونه در معرض تهدید شناخته شده است.

همچنین گونه نادر پلنگ ایرانی یکی از 9 زیرگونه پلنگ جهان است که از نظر جثه بزرگترین آنها به شمار می رود. دست و پاهای کوتاه و بدن قوی داشته و شانه پشت و پهلوها از خال های گل مانندی پوشیده شده و لکه های سیاه بر روی سر،گلو، سینه و شکم دارد. گونه پلنگ ایرانی در لیست سرخ IUCN در معرض انقراض و ضمیمه 1 کنوانسیون CITES است.

9923 ** 6081

منبع: ایرنا

به "پلنگ با حمله به گله ای در ایرانشهر 8 بز را تلف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلنگ با حمله به گله ای در ایرانشهر 8 بز را تلف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید